تبلیغات
هنرهای دستی و آموزش ساخت شمع

هنرهای دستی و آموزش ساخت شمع
 
نویسندگان
ابر برچسب ها
ساختن شمع ستونی شكل فتیله برای شمع سازی ساخت شمع‌های پیچ افزاینده‌های موم رنگ ها و شمع سازی شمع مدل میوه انواع عطرهای شمع سازی شمع‌ شنی نكات مهم در شمع سازی شمع‌های قالبی شمع جامد (معمولی) شمع ژله‌ای شمع یخی شمع‌های لایه‌ای شمع‌های پیچ و برش‌دار شمع‌های ظرفی ساخت شمع‌های قالبی شمع هاى زینتى طلایى افزودن عطر به موم هنر شمع‌ سازی شمع ژله‌ای ستاره برفی ساخت انواع شمع های ساده دانستنی های ابتدایی شمع سازی شمع‌های رویائی شمع‌های دکوپاژ شمع‌های شناور شمع مدل قارچ کتاب عکس دانلود انواع سخت‌کننده‌های موم ترکیه شمع‌های ژله‌ای قدیمی شمع ژله ای به شکل جام گل اصول اولیه شمع سازی شمع‌ با ورقه‌های موم عسل Free music download for all peopel dokhtar دختر پسر فیلم شمع دو جداره (با گل خشك) شمع مایع The رنگ کردن موم در تهیه شمع بلوغ شمع ژله‌ای حبابدار شمع چهل تکه شمع های رنگی لایه لایه روش ذوب كردن موم لوازم مورد نیاز جهت تهیه شمع قالبهای شمع سازی شمع پودری رنگ‌آمیزی ژل در شمع سازی
لینک های مفید
تبلیغات

 شمع‌های قالبی

ساختن شمع‌های قالبی یک ایده‌ٔ فوق‌العاده‌ای برای سازندگان شمع فراهم می‌کند قالب‌ها در همه شکل و اندازه در دسترس می‌باشند، از شکل‌های سادهٔ هندسی مانند هرم، استوانه و شکل‌های مکعب تا بیشتر شکل‌های تزئینی از قبیل میوه‌ها، سبزیجات و گل‌ها و آنها از پلاستیک، شیشه، فلز و لاستیک ساخته شده‌اند. به‌طور کلی آنها نسبتاً برای خرید ارزان می‌باشند و به‌‌اندازه کافی برای استفاده‌های متعدد ثابت و استوار می‌باشند با بیشتر قالب‌های سفت و محکم (به‌جز آنهائی که از لاستیک ساخته شده‌‌اند) حدود ۱۰ درصد اسید استیرین باید به موم اضافه شود تا میزان انقباضش را زیاد کند و این کمک می‌کند که شمع آسان‌تر از قالب جدا شود. چنانچه بیش از ۱۰ درصد از موم عسل استفاده می‌کنید چون به‌طور مخصوصی چسبنده می‌باشد باید اول داخل قالب‌های سفت را با کمی روغن مایع چرب کنید.
تذکری برای قالب‌گیری شمع‌ها: برای اندازه‌ گرفتن مقدار مومی که برای قالب‌‌گیری نیاز دارید، قالب را با آب پر کنید و آن‌را اندازه بگیرید، برای هر ۱۰۰ میلی‌لیتر آب شما به ۹۰ گرم موم سرد نیاز دارید. بیشتر شمع‌های قالب زده با یک فیتیله آماده شده و مطابق با اندازه شمع شروع شده و شما به فیتیله‌ای بلند در حدود ۵ سانتی‌متر بلندتر از شمع نیاز خواهید داشت. همیشه برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل قالب از خمیر بتونهٔ بیشتری استفاده نمائید. بعضی از قالب‌ها ته آنها به‌شکل مسطح یا صاف می‌باشند و کمک می‌کند که آنها به‌‌طور عمودی و محکم قرار بگیرند در حالی‌که بعضی نیاز به نگهدارنده دارند. قالب‌های لاستیکی و شیشه‌ای را که لبه دارند می‌توانید در یک جعبه مقوائی قرار دهید و به‌صورت عمودی نگه دارید تا آنجائی‌که ممکن است از حمام آب سرد برای سرد کردن استفاده کنید، این کار مدت سفت شدن را سریع‌تر می‌کند.
همچنین می‌‌توانید شمع‌ها را در درجه حرارت اتاق سرد کنید ولی سرد کردن به‌وسیلهٔ حمام آب سرد ظاهر آنها را بهتر جلوه می‌دهد. برای حمام آب سرد یک ظرف را که ته آن تراز باشد، انتخاب کنید و آن‌را تا یک سانتی‌متر بالای قالب وارونه شده از آب پر کنید همیشه ظرف را تا ارتفاع دقیق قبل از اینکه قالب را در آن قرار دهید پر نمائید.
▪ مواد و لوازم مورد نیاز
فیتیلهٔ آماده شده ، قالب، سوزن فیتیله، خمیر بتونه مخصوص قالب، اسید استیرین (به‌میزان ۱۰ درصد موم)، ظروف برای ذوب کردن به روش بن ماری، رنگ موم، قاشق یا یک چوب باریک برای هم زدن، موم پارافین، دماسنج مخصوص، کاسه یا یک ظرف سنگین برای نگه‌ٔاری قالب در آب (روی قالب قرار می‌دهند تا درست ثابت بماند)، سوزن، قیچی.
۱. فیتیلهٔ آماده شده را از سوراخ ته قالب عبور دهید و فیتیله را در وسط سوزن فیتیله گره بزنید و آن‌را در بالای قالب محکم قرار دهید. سپس انتهای دیگر فیتیله را (سمتی که باید روشن شود) طوری‌که آن سفت و محکم قرار بگیرد بکشید و مقدار فراوانی خمیر بتونه اطراف آن بگذاریدو آن‌را امتحان کنید و ببینید که قالب کاملاً غیر قابل عبور آب باشد.
۲. اسید استیرین را به روش بن ماری حل کنید. سپس رنگ را اضافه نمائید، تکه‌های رنگ را شکسته و آنها را هم بزنید تا به‌طور کامل حل شوند.
۳. پارافین را اضافه کنید و حل نمائید. درجهٔ حرارت را به‌وسیلهٔ دماسنج اندازه بگیرید و زمانی درجه حرارت موم به ۹۲ درجه سانتی‌گراد (۱۹۹ درجه فارنهایت) رسید آن را در وسط قالب بریزید، و دقت کنید که از موم به اطراف قالب پاشیده نشود و به فاصله ۱ سانتی‌متر از بالای قالب باقی بگذارید. وقتی که موم به‌مدت دو دقیقه خوب گرفته شد چند ضربه آهسته روی بدنه قالب بزنید تا هوا و حباب‌های هوا خارج شوند.
۴. ظرف را پر از آب کنید و آن‌را به اندازه کافی پر نمائید تا وقتی که قالب را در آب قرار می‌‌دهید تا یک سانتی‌متری لبه آن آب باشد و دقت کنید که در شمع آبی ریخته نشود. ظرف سنگینی را روی قالب قرار دهید تا از شناور شدن و واژگون شدن قالب جلوگیری کند و به مدت یک ساعت بگذارید بماند تا سرد شود.
۵. همان‌طور که موم خشک می‌شود، اطراف فیتیله کمی گود می‌شود. قالب را از حمام آب بیرون آورید و تمام ناحیهٔ فرو نشسته را با یک سوزن سوراخ سوراخ کنید و با دقت با مومی که در حرارت ۹۳ درجه سانتی‌گراد (۱۹۹ درجه فارنهایت) ذوب شده دوباره پر کنید و باید زمانی که این ناحیه یعنی اطراف فیتیله را با موم ذوب شده پر می‌کنید دقت نمائید به لبه‌های شمع موم ریخته نشود.
۶. موم را در حمام آب سرد قرار دهید و بگذارید تا به‌طور کامل بگیرد و سفت شود و سپس از آب خارج کنید. زمانی که خمیر بتونهٔ اطراف فیتیله را بر دارید شمع از قالب خارج می‌شود، با قیچی فیتیله را مرتب نمائید و سپس شمع را در روی یک ماهی‌تابهٔ داغ قرار دهید طوری‌که ته شمع صاف و تراز شود و فوری بردارید.
شمع‌های ستاره‌ای همانند جواهرات و شمع‌های استوانه‌ای با بدنه صاف را می‌بینید که ساختن آنها با کمی دقت بسیار راحت و آسان می‌باشد و قرار دادن آنها در یک گروه بسیار زیبا است. زمانی که موم را رنگ می‌کنید می‌توانی در انواع رنگ‌های فریبنده و جالب آنها را رنگ‌آمیزی کنید از قبیل نارنجی، ارغوانی پر رنگ، قرمز که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند یک منظرهٔ جالب درست می‌کنند، حتی زمانی که ته شمع‌ها جامد و سفت می‌باشند بهتر است که آنها را در یک بشقاب یا ظرف زیبائی قرار دهید تا زمانی که آنها را روشن می‌کنید جالب‌تر به‌نظر آیند.
برچسب ها: دانستنی های ابتدایی شمع سازی، رنگ ها و شمع سازی، افزودن عطر به موم، انواع عطرهای شمع سازی، هنر شمع‌ سازی، انواع سخت‌کننده‌های موم، رنگ کردن موم در تهیه شمع، روش ذوب كردن موم، فتیله برای شمع سازی، نكات مهم در شمع سازی، قالبهای شمع سازی، ساخت شمع‌های قالبی، ساخت انواع شمع های ساده، لوازم مورد نیاز جهت تهیه شمع، اصول اولیه شمع سازی، افزاینده‌های موم، شمع دو جداره (با گل خشك)، شمع جامد (معمولی)، شمع ژله‌ای، شمع‌ با ورقه‌های موم عسل، شمع‌ شنی، شمع مایع، شمع پودری، شمع چهل تکه، شمع‌های دکوپاژ، شمع‌های شناور، شمع یخی، ساخت شمع‌های پیچ، شمع‌های لایه‌ای، شمع های رنگی لایه لایه، شمع ژله‌ای ستاره برفی، شمع‌های پیچ و برش‌دار، شمع‌های قالبی، شمع‌های ظرفی، شمع‌های رویائی، شمع ژله‌ای حبابدار، شمع‌های ژله‌ای قدیمی، شمع مدل میوه، شمع مدل قارچ، ساختن شمع ستونی شكل، شمع ژله ای به شکل جام گل، رنگ‌آمیزی ژل در شمع سازی، شمع هاى زینتى طلایى،
[ جمعه 29 مهر 1390 ] [ 12:06 ب.ظ ] [ حسن ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :